Poštovani, Već dva dana osećam jake, povremeno pulsirajuće, bolove u gornjem desnom delu stomaka, u predelu jetre. Uveče se bol pojača i prethodne dve noći nisam mogao normalno da spavam. Inače, zbog prirode posla stalno sam izložen isparenjima koncentrovanog alkohola (96%). Izloženost je počela pre oko dve godine, kada sam bio izložen u određenom periodu i po desetak sati dnevno. Posle par meseci stalne izloženosti su počeli bolovi u tom području stomaka ali su prestali posle određenog perioda. Nakon toga, kada opet budem izložen isparenjima javi se bol koji se nakon par minuta, kada prestane izloženost, prekine. Izloženost isparenjima alkohola nije svakodnevna već u određenim periodima od po nekoliko dana. Prethodnih oko nedelju dana sam bio stalno izložen i evo sada su jaki bolovi koji ne prestaju. Alkohol ne pijem uopšte. Pre par meseci sam popio jednu rakijsku čašicu vina od malina i bilo mi je mnogo loše nakon toga, osetio sam jako zujanje i pritisak u glavi. U periodu od početka izloženosti alkoholom, analize krvi (počev od oktorbra 2018.) su uglavnom bile uredne osim stalno blago povišene vrednosti kreatinina i jednom povišena vrednost direktnog bilirubina (6,91). AST i ALT vrednosti su uvek bile u granicama normale a direktni bilirubin je samo jednom testiran. Inače, prošle godine sam stalno imao problema i sa urinarnim traktom, probleme sa mokrenjem, zamućenu mokraću i jake bolove u predelu mokraćne bešike i u predelu donjeg dela stomaka i leđa u periodu od par nedelja, Više puta sam radio ultrazvuk abdomena i urinarnog trakta u toku prethodne godine i uvek je sve bilo u redu. Međutim, u avgustu mesecu prošle godine sam na skreneru radio urografiju gde se pokazalo da imam pesak u bubrezima i tortuozne uretere a kao zaključak je navedeno sledeće: "Stenoza UP vrata sa desne strane uz dilataciju desnog uretera. Početne zastojne promene oba bubrega, dominantno desnog." Za jetru takođe piše da je bila uredna, iako sam u tom periodu povremeno osećao bolove i u tom delu stomaka gde i sada osećam. Urolog je bio skeptičan na rezultate sa skenera i zaključak radiologa i od tada sam dva puta radio ultrazvuk urinarnog trakta gde je navodno sve bilo u redu. Trebalo je u aprilu da opet idem na kontrolu uz prethodne analize ali očigledno neće biti moguće, jer me lekar danas nije ni pregledao u vezi sa trenutnim simptomima zbog situacije sa virusom. Ne koristim nikakvu terapiju. Nemam problema sa varenjem hrane i stolicom. Samo osećam bol. Između ostalog, imam i želudačnu kilu. Šta bi od navedenog (ili nešto sasvim drugo) moglo da izaziva navedene bolove i šta da radim u ovoj situaciji? Plašim se da nije jetra u pitanju, ali ranije analize upućuju ili na urinarni trakt ili na želudac. Međutim, predeo gde se javlja bol ne odgovara ni jednom od ta dva (jedino možda bubreg). U svakom slučaju je povezano sa alkoholnim isparenjima. Molim za pomoć.

    Odgovoreno: 05. 04. 2020.
    • Poštovani!

      Rad u uslovima alkoholnih isparenja može da dovede do bolova u predelu DRL.

      Moj savet je koristite kapsule Livorex forte , 3 meseca,po 1 dnevno, a da nakon toga uradite UZ jetre i lab.analize!

      Što se tiče nalaza MSCT,moj je savet da uradite IVU (intravensku urografiju) i da se vidi da li imate ili ne stenozu UPV!

      Srdačan pozdrav!

      Dr Blagojević