Ishrana kod bolesti jetre

Kod akutnog hepatitisa lečenje je, u stvari, higijensko - dijetetski režim, prilagođen individualnim potrebama. Ishrana je hiperenergetska, sa dosta ugljenih hidrata. Unos proteina treba povećati (0,8 - 1 g/kg telesne mase dnevno), a kod pojave komplikacija 1,2 - 1,3 g/kg telesne mase. Dijeta je sa umerenim sadržajem masti (25% od ukupnog eneregetskog unosa). U početku je dijeta tečna, a u fazi popravljanja apetita i boljeg podnošenja hrane savetuje se normalizacija ishrane. U fazi izlečenja prelazi se na trajnu zaštitnu dijetu za bolesti jetre. Momenat prelaska na normalnu ishranu utvrđuje lekar.


Dijeta kod akutnog hepatitisa

  • 1 l mleka
  • 220 g nemasnog mesa ili ribe ili sira
  • 4 porcije povrća: 

    • 2 obroka krompira, 1 obrok zelenog lisnatog ili žutog povrća
    • 1 - 2 porcije drugog povrća (jedna sirovog)
  • 3 - 4 porcije voća:

    • 1-2 porcije - citrusno voće
    • 2 porcije - drugo voće
  • 6 - 8 porcija hleba i cerealija (integralne ili obogaćene):

    • 1 obrok žitarica
    • 5 - 6 parčeta hleba
    • krekeri
  • 2 - 4 kafene kašičice butera ili obogaćenog margarina
  • Po želji se dodaje marmelada, med i voćni sokovi

Preporučene namirnice za hronične bolesti jetre

  Namirnice    
  DOZVOLJENO    
ZABRANJENO
Žitarice    
Bajat, prepečen beli ili polubeli hleb, nemasno pecivo
Sveži hleb, raženi kukuruzni, hleb
Mleko i proizvodi od mleka
Mleko, kiselo mleko, jogurt, kefir, polumasni sirevi
Vrlo slani i zreli pikantni sirevi (kačkavalj)
Meso, riba, jaja
Teleće, jagnjeće i živinsko meso, nemasno svinjsko meso (dinstano ili pečeno sa malo masnoće), šunka, pileća i ćureća prsa, kuvana ili pečena nemasna morska i slatkovodna riba, teleća jetra, mozak i jezik, rovito jaje, jaje na oko Masna govedina i svinjetina, meso od guske i patke, divljač, dimljeno meso, kobasice, salame i mesne konzerve, pržena masna riba i riblje konzerve, goveđe i svinjske iznutrice, tvrdo kuvano jaje, jaje u majonezu
Povrće  
Sveže povrće, krompir pire
Kiseli kupus, kelj, krastavac, sirova paprika, pečurke, prženi krompir
Voće  
Sveže voće, prirodni voćni sokovi, kompot, marmelade  
Veće količine svežeg voća.
Masti  
Maslac, ulje, margarin Sve masti koje se dobijaju zagrevanjem
Šećeri i poslastice
Kolači od mleka, puding Torte, rolati, pržena testa
Ostalo  
Blagi čajevi, mineralna voda, limunada Jaki čajevi, alkoholna, gazirana i hladna pića

  • Kod ciroze jetre ishrana je individualna, sa generalnim ograničenjem masnih, kiselih i ljutih jela, slane hrane i zabranu alkohola. Treba nadoknaditi nedostatak proteina, gvožđa, liposolubilnih vitamina i posebno vitamina B grupe.
  • Kod masne jetre, ciljana dijetoterapija se propisuje na osnovu uzroka takvog stanja. Bolesnici sa hroničnim bolestima jetre treba da se hrane zaštitnom dijetom za bolesti jetre.
  • Dijetoterapija je veoma značajna i za pacijente sa  naslednim metaboličkim bolestima jetre.
  • Kod fenilketonurije ishrana zahteva veliku disciplinu - od rođenja se unosi minimalno fenilalanina, čiju dozvoljenu količinu određuje lekar za svakog pacijenta individualno.
  • Dijetoterapija galaktozemije isključuje mleko i mlečne proizvode.
  • Kod Vilsonove bolesti uz medikamentoznu terapiju, neophodno je redukovati unos bakra putem hrane do 1 mg/ dnevno i primeniti hepatoprotektivnu dijetu.
  • Dijetoterapija hemohromatoze zasniva se na redukciji unosa namirnica sa dosta gvožđa i zabrani alkohola (zbog povećanja apsorpcije gvožđa i oštećenja hepatocita).
  • Cilj ishrane kod bolesti žučne kese jeste njeno smirivanje izborom odgovarajućih jela, a to podrazumeva unos minimalnih količina masti. Ishrana je restriktivnija nego kod bolesti jetre i faze dijete su naglašenije.
  • Svaki  zastoj žuči u žučnim putevima izaziva zapaljenje. Ukoliko je u pitanju akutno zapaljenje žučne kese, dan – dva ne unosi se ništa, a zatim se uvodi čajna pauza do 3 dana. U drugoj fazi sprovodi se stroga dijeta kada se oprezno daju sluzave čorbe, meko kuvane ovsene pahuljice u obranom mleku, nemasne supe, a zatim supe od pasiranog povrća, mlečni pire krompir, sutlijaš, kompoti, bistri voćni sokovi, i na kraju gusti sokovi, pire od jabuka, oljušteno voće, dvopek od belog hleba. Ishrana se zasniva na ugljenim hidratima, minimalnoj količini masti, bez proteina, vlakana i začina. U prelaznoj dijeti daju se proizvodi od belog brašna, pirinač, kuvan krompir, dinstana živina ili teletina, povrće uz minimalno dodate masnoće, sladak i posan keks, biskvit, pudinzi. U periodu bez bolova pacijenti sa bolestima žučnih puteva su na trajnoj zaštitnoj dijeti sa nemasnim jelima, bez jaja, pavlake, mahunarki, kiselog testa, svežeg voća u većim količinama i sl.
  • Akutni pankreatitis se leči isključivo u bolnici. U početku je oralni unos zabranjen, indikovana je arteficijalna ishrana, a sa poboljšanjem kliničke slike daju se čaj i dvopek. Kada se vrednosti amilaze normalizuju, oprezno se daje tečna hrana uz postepeno obogaćivanje jelovnika nemasnim mesom i nekim vrstama povrća. Nakon izlaska iz bolnice, ograničavaju se masti i ulja (na 2 kafene kašičice dnevno), koriste se isključivo nemasno meso, riba i mlečni proizvodi, i izbegava se prejedanje. Nemasna dijeta može se držati duže vreme. To znači da treba izbegavati prženu i masnu hranu, kukuruzni hleb, lisnato testo, masno meso, kobasice, slanine, konzerve, sardine, pite, kolače, sladoled, sireve, šlag, pavlaku, orahe, masline, avokado, čokoladu (kakao može).
  • Ishranu kod hroničnog pankreatitisa treba sprovoditi u kućnim uslovima kao kod hroničnih bolesti žučne kesice. Dijeta je zasnovana na manjem dnevnom unosu masti biljnog porekla (20 - 40 g), proteinima (80 - 100 g) iz nemasnog mesa i mlečnih proizvoda i 400-500 g ugljenih hidrata.

Podeli tekst:

Prof. dr Maja Nikolić je specijalista higijene i subspecijalista zdravstvenog vaspitanja, nutricionista, dijetolog. Radi na Medicinskom fakultetu u Nišu.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 10

  1. Ljiljana Micic 02.04.2023

    Cerki su pronasli da ima masnu jetru zuc pancreas sve u redu interesujeme koju djetu da upotrebljava alli jeste gojazna .Ja Sam 10kila oslabila i imala Sam jedno vreme masnu jetru. Dali je mozda nasledno .moja cerka popije ponekad kad je slavlje po 2 case vina nije alkoholicar


  2. Angelina 12.10.2022

    D.dan pitam za supruga ultrazvuk = jetra normalne velicine, hiperehogena, reativno homogene eho strukture. u oba reznja uocavaju se anehogene promene. Njveca u levom reznju septirana promera 50 mma u desnom promera 30 mm. Intrahepaticni zucni putevi nisi dilatirani. Zucna kesa normalne debljine zida , sa vise sitnih kalkulusa u lumenu. Pankres i slezina normalne velicine, homogene eho strukture. Abdominalna aorta normalnog polozaja, toka sirine lumena i itgleda zida. Uraditi CT abdomena radi potvrde promena na jetri. Molim Vas za vase misljenje. Da li su to vodene ciste ? sta od terapije preporucujete. Nesto za masnu jetru, POZDRAV


  3. Dejan 05.07.2022

    Sto vise prirode,i vise povrca i voca,setanja,manje stresa i nervoze.Kilaza mora biti uporedo sa visinom,nema veze kakav je izgled ,bitno je zdravlje.Sa visinom od 180 cm kilaza mora biti 80kg.Piti dosta vode.Izbaciti totalno gazirano.


  4. zoran 18.11.2021

    Ovo je super tabela,e sad ko ima povišen LDL ne bi smeo da jede margarin i pržena jaja kao ni puter,a ko ima povišene trigliceride ne bi smeo krompir u bilo kom obliku.


  5. DSC 09.11.2021

    Moja mama ima zuto lice i bolove u donjem stomaku desno. ldh 693, al. fosfatoza 629 ygt 730, ast 427, alt 559, LDL holesterol 2,72, UK proteini 63, t. bilirubin 148,30, d.bilirubin 88,t, natrijum 132, kalijum 3,45, CRP 10,1. K LEUKOCITI 13,7, BAZOFILI 0,1, NEUTROFILI 9,1, LIMFOCITI 3,6, MONOCITI O,8 , EOYINOFITI O,L , BAZORILI 0,02 , NEUTRILI 9,1 , EOZINOFITI O,L BAZOFILI O,O2 i MPV 6,7 sedimentacija 15. Molim vas recite sta je ovo. Dali moze da se leci ili je ononajgore. Hvala. Sta da kupim od lekova i hrane?


  6. Тanja 08.05.2021

    Molim Vas da mi predložite jelovmil za supruga koji nema zeludac.


  7. Milan Vorkapić 07.12.2014

    Dozvoljen margarin? Pa, molim vas, ta laboratorijska greška se ne preporuča ni zdravima. Vodite računa šta pišete, radi se o zdravlju ljudi. A zabranjujete kiseli kupus i svežu prapriku! Nemam nameru vređati, ali čisto sumljam da je ovo pisao lekar, nutricionista ili bilo ko od stručnih ljudi.


  8. dejan 12.01.2014

    Dobar članak ali neznam tačnu količinu hrane sme da se konzumira i koliko dugo dijeta da se sprovodi


  9. Ljiljana 12.05.2009

    Najbolja dijeta koju sam do sada pronasla i koju, sa puno uspeha primenjujem vec vise od 6 meseci, uz vidne - pozitivne rezultate na moje opste zdravstveno stanje. Hvala vam i zelim sve najbolje, ljiljana, novinarka iza beograda


  10. Cica 05.05.2009

    Ovo je sjajan članak. Teško je pronaći dijete ili predloge za pravilniji način ishrane kod postojanja različitih bolesti. Hvala vam


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde