Magnetna rezonanca

Forum za diskusiju o terapijskim metodama zračenja. Ultrazvučni pregled, rentgensko snimanje. tomografija, spektroskopija i ostalo.

Re: Magnetna rezonanca

Postod plavioblacic@gmail.com u Pon Maj 12, 2014 7:16 pm

Imam jedno pitanje vezano za MRI sa spektroskopijom:
2010.god sam operisala difuzni astrocitom (gradus 2, prednji ceoni deo mozga desno)-dr Joksimovic. Nije do sada bilo recidiva, niti epilepticnih napada, na srecu... Medjutim, u decembru prosle godine na MRI sa spektroskopijom se pojavila izvesna 'sumnja' da u predelu dela tkiva minimalnog resta tumora (koji je blizu Girusa cinguli i koji nije uklonjen iz tog razloga) postoji pojava potencijalnog recidiva od svega 2mm. Posto sam isti dan kada je vrsena MRI sa spektroskopijom imala menstruaciju(1.dan), radiolog mi je rekao da je zbog toga moguce da je nalaz 'nesiguran' i ne pokazuje ipak pravo stanje stvari (sto me je obradovalo), te me je uputio na sledecu MRI sa spektr. za 3-4 meseca kada ne budem imala ciklus. To je ponovo obavljeno i u pravo vreme(ovulacija), medjutim, u najnovijem nalazu stoji: "MRI spektroskopija nije uspela iz tehnickih razloga". Posto sada cekam na novu MRI za nekoliko meseci, interesuje me kako je moguce da nova spektroskopija 'ne uspe', kada je do sada vec svaki put (a vec sam 10 puta radila MRI svaki put sa spekroskopijom i uvek je uspevala) spektroskopija uspevala, a sada odjednom nije uspela. Da li je moguce da spektroskopija ne uspe svaki put, ili da se na zna razlog zasto ne moze da uspe? Tamo gde su mi radili MRI sa sp.(drzavna ustanova) su mi rekli da je to jednostavno tako... Da nije mozda u pitanju nesto do samog MRI aparata(pa da ga onda menjam, to jest, da odem na drugo mesto da se snimam?), ili slucajne 'greske' osobe koja je vrsila spektroskopiju (pocinjem da sumnjam da je to u pitanju jer po prvi put na mojoj MRI nije prisustvovao doktor radiolog, vec samo medicinski tehnicar), ili ja nisam bila dovoljno mirna prilikom snimanja? Ovo pitam jer je mom neurohirurgu kod koga idem na redovne kontrole vrlo vazno da moze da utvrdi sta se dalje desava, jer upravo spektroskopija moze pomoci u tome, sama MRI mu nije dovoljna. Zaista nisam nimalo paranoicna, ali kada vec idem na kontrolne MRI, ocekujem i da one uspeju, to jest da se dijagnosticki postupak obavi ispravno da bi onda moglo i da dodje do ispravne i pravovremene dijagnoze. Sve to kosta, ako ne mene licno , onda bar ovu drzavu, a nije ni prijatno ni ispravno kada ne dobijete to sto se ocekuje. Ne osudjujem nikoga, ali mi trebaju odgovori, jer zelim da znam istinu, da bih znala sta da dalje radim i ocekujem ubuduce sto se MR-spektroskopije tice... Ako spektroskopija bude i sledeci put 'neuspesna', to zaista nece imati smisla. Hvala unapred na odgovoru.
plavioblacic@gmail.com

Pridružio se: Pon Maj 12, 2014 7:11 pm

Postod belmedic@stetoskop.info u Čet Avg 15, 2013 2:04 am

Poštovani,

Nuklearna magnetna rezonanca je pogodna za pregled svih koštanih i zglobnih struktura.
Što se tiče vilice zavisi na koju bolest se sumnja, posavetujte se sa Vašim lekarom da bi uradili najadekvatiju dijagnostiku.
Samo snimanje magnetnom rezonancom je potpuno bezopasno, ali plombe u zubima i protetika na zubima može praviti jake smetnje tokom snimanja, te kvalitet samih slika može biti loš i težak za tumačenje od strane lekara.

Svako dobro

dr Viktor Ognjenović
Bel Medic Opšta bolnica
belmedic@stetoskop.info

Pridružio se: Čet Jul 05, 2012 8:35 pm

Postod sloba.sandra@open.telekom.rs u Sre Jul 27, 2011 12:02 am

Da li magnetna rezonanca glave moze da otkrije bolesti vilice,ili slicno,ili samo mozga? Hvala
sloba.sandra@open.telekom.rs

Pridružio se: Uto Jul 26, 2011 11:51 pm

Magnetna rezonanca

Postod Supergirl84 u Sre Sep 29, 2010 6:00 am

Molim za preporuku gdje da uradim magnetnu rezonancu kicme u Beogradu? Na VMA je vec sve rezervisano i to mjesec ipo unaprijed a KCS radi iskljucivo na uput.(Napomena: nisam iz Srbije)
Unaprijed zahvalna
Supergirl84

Povratak na Radiologija - Ultrazvuk, Rentgen i ostala zračenja