Da li imam AFTE?

Forum na temu bolesti uha, grla i nosa, upale sinusa, krajnika. Doktor preporučuje kako se ponašati u određenim situacijama.

Re: Da li imam AFTE?

Postod Dinja u Uto Avg 12, 2008 9:12 am

Koja je tacno razlika izmedju afte i herpesa u ustima?

Last bumped by Anonymous on Uto Avg 12, 2008 9:12 am
Dinja

Postod Žile u Čet Jun 26, 2008 4:18 pm

Svima....o aftama
AFTE se relativno cesto javljaju u ustima. Smatra se da svaki peti covek boluje od aftoznih lezija. To su bolne promene pravilnog oblika, žuckaste boje, ogranicene crvenim prstenom koje se pojavljuju u nepravilnim vremenskim razmacima. Uzroci nastanka su mnogobrojni: naslede, povrede, hormonski poremecaji, pušenje, bakterije i virusi, nedostatak gvožda, pad imuniteta... Ove promene su veoma neprijatne i bolne pa otežavaju normalno funkcionisanje. Lecenje danas podrazumeva i primenu diodnih lasera kojima se u jednoj poseti one potpuno otklanjaju.
Žile

Postod Srdja u Čet Jun 26, 2008 2:29 pm

VIRUSNE INFEKCIJE se takođe mogu javljati u ustima a najčešće su svakako one koje izazivaju virusi iz grupe Herpes simplex. Promene se najviše javljaju na uglovima usana-herpes labialis a mogu se sresti i na desnima i jeziku. Nakon prvobitnog pečenja, pojavljuju se sitne vezikule ispunjene tečnošću koje kasnije pucaju i ostavljaju krastice. Promene su izuzetno bolne, neprijatne i traju oko 7 dana. Danas se i herpesi uspešno saniraju primenom lasera.
Srdja

Postod Jelena u Sre Jun 25, 2008 1:48 pm

Ne znam da li imas herpes, ali znam da sigurno nemas afte ako te promene u ustima ne bole. Ja sam imala afte i MNOGO su me bolele, cak i na vodu, a posebno na nesto kiselo. Ma, 3 dana nisam mogla ni da jedem, a vodu sam pila na cevcicu! UZAS
Jelena

Postod Duda u Uto Jun 24, 2008 3:36 pm

Mozda imas herpes? Da li neko deli moje misljenje?
Duda

Postod Ana u Uto Jun 24, 2008 1:56 am

Ja imam neke promene u ustima, ali me ne bole... Nalaze se odmah ispod jezika. Verovatno nisu afte... Sta bi to moglo da bude?
Ana

Postod Jovica u Pet Jun 20, 2008 5:00 pm

Ako su prisutne "samo" afte koje ponekad idu i sa visokom temperaturom, malaksaloscu,bolnim gutanjem, terapija se sastoji u mirovanju, uzimanju B vitamina kao i ostalih multivitaminskih kompleksa,hrana je iskljucivo kasasta,mlaka i U TOM SLUCAJU SE NE ORDINIRAJU TJ.NE DAJU ANTIBIOTICI, jer je rec o virusnoj upali usne duplje.Neka vas opet pogleda lekar i to spec ORL. da bi dg. bila potpuna i tacna.
Jovica

Postod Ceca u Pet Jun 20, 2008 2:19 am

Afte izlaze kada padne imunitet ili od prljavih ruku ili neoprane hrane. Ranije su lekari prepisivali za to Lyso B (to se sisa), a mozes da ispiras sam sa razblazenim 3% hidrogenom i hexoralom. Ja sam kao mala isla kod zubara na "tusiranje", ali tada sam ih imala gomilu. Pokusaj da ojacas imunitet -na prvom mestu da povecas unos C vitamina. Ponekada se uz njih javlja i temperatura (oko 37.1 ili 2).

Za pocetak, da li ti je bolno na dodir ili pomeranje jezika, ako su uopste afte, one peku do suza, narocito na kiselo i slano.
Ceca

Da li imam AFTE?

Postod Marjan u Pet Jun 20, 2008 1:56 am

Poslednjih sedam dana osecam blago ali iritantno ziganje u predelu vrata, grla, tu negde, kao neke zlezde, iako mi zlezde ispod vilice nisu uvecane. Onda sinoc i preksinoc kako legnem da spavam tako grlo pocne da me svrbi povremeno sto me tera na kasalj. Ovih dana se osecam pomalo iscrpljeno i boli me glava sto ne mora da znaci da je povezano sa tim jer kasno lezem, rano ustajem i po celo pre podne buljim u prokleti kompjuter pa ne sumnjam da to moze da bude i znog toga. Ipak, nije zgoreg i to pomenuti. Tripujem se da me ponekada i jezik zigne na tim mestima.

Onda malopre pred ogledalom otvorim usta da vidim kakvo mi je grlo, isplazim jezik i vidim dve izrasline simetricno sa leve i desne strane kod samog korena jezika, ne mogu dobro ni da ih vidim koliko su duboko.
Keva mi kaze da su mozda u pitanju AFTE !?

Da li je to i ako jeste sta je to i kako se leci?
Marjan

Povratak na Otorinolaringologija - Bolesti uha, grla i nosa