Cmicak

Diskusije na temu bolesti oka, konjuktivitisa, čimička, crvenila očiju, naočara i sočiva. Očni doktor preporučuje.

Re: Cmicak

Postod Marica u Uto Avg 12, 2008 9:22 am

Iako se pojavljuje i kod odraslih Ijudi, jecmenac je uglavnom decja bolest, ili bolest mladog doba. To je gnojna upala sitnih žlezda koje se nalaze na trepavicama i koje izlucuju mast za njihovo podmazivanje. Bolest je nezgodna jer uzrokuje smetnje i bolove. Najpre otekne, zatim otvrdne i postupno se povecava. Kad dozre, tj. kad se u njemu razvije gnojni cir, potrebno ga je otvoriti kako bi istekao gnoj. Ponekad pukne sam pa se gnoj, posebno nocu, razlije po oku.
Jecmenac se cesto vraca. Medutim, tu se ne radi o nekoj krvnoj bolesti ili »nezdravom oku«, kako to mnoge majke pomišljaju. Rec je o infekciji koju prouzrokuju deca što neprestano trljaju oko ili zbog suženja kanala koji spaja nos i oko . .

Lecenje: .
Oblog od pamucne krpe namociti domacom rakijom šljivovicom i stavljati ga na zatvoreni, bolesni ocni kapak. Oblog držati otprilike 1 sat, a onda staviti jednostruki oblog od pamucne krpe natopljene maslinovim uljem. Taj oblog držati što duže, a ponajbolje preko noci. Ujutro, nakon što ste se probudili, mlakim cajem od cvetova kamilice isprati. Taj se caj priprema tako da se 5 g kamilice prelije sa 1/2 litre prokljucale vode; caj se odmah poklopi i pusti da se ohladi.
Posebno je važno izbegavati svaki dodir necistim rukama.

Last bumped by Anonymous on Uto Avg 12, 2008 9:22 am
Marica

Postod Mimica u Sub Jul 05, 2008 1:47 am

Moja devojcica stara 4 godine imala je cmicak u oba oka u uglovima prema nosu i to je tako stajalo oko godinu dana, dok se nisam odlucila da to operise. Pre dvadeset dana je imala operaciju i to je odstranjeno, ali evo pre dva dana se pojavilo ponovo ali sad samo na gornjem kapku, isto u uglu prema nosu. Da li mi mozete reci, zbog čega se to pojavljuje, šta bi mogao biti uzrok tome i da li postoji način da se to spreči. Meni je lekar samo rekao da odmah krenem sa toplim oblogama i kremom,sto i cinim evo,samo ja znam da to ne pomaze, jer sam isto to radila i ranije i na kraju je zavrsilo operacijom. Ne znam šta da radim. Ne mogu dete stalno voditi na operaciju i to totalnu, jer je mala. Molim vas ako ista znate o ovome i imate savet, javite se. Veliko hvala svima.
Mimica

Postod Emica u Sub Jul 05, 2008 12:56 am

Ja mislim da je za sve infekcije, pa i cmicak najpre bitna higijena, a moze se povremeno vrsiti ispiranje kamilicom. Kod pojave infekcije nikada ne treba sami da ukapavate kapi ili masti, uvek odite kod ocnog lekara.
Emica

Postod Sasa u Čet Jul 03, 2008 9:04 pm

Najverovatnije kako ste problem opisali, ta bubuljica je ustvari cmicak (lat. chalazion) i on se moze resiti operativnim putem. A to sto se vremenom naduvava i splasne, govori da je rec o infekciji.
Sasa

Postod Oliver u Pet Jun 27, 2008 5:37 pm

Rado, kad imas cmicak ili neku drugu infekciju oka moras izbevati bilo koje dodatne iritacije oka, kao sto je i stavljanje maskare, senke za oci, kreme... Moras biti strpljiva....
Oliver

Postod Rada u Sre Jun 25, 2008 5:09 pm

Ako imam cmicak da li smem da stavljam maskaru? Nekako da ga maskiram 8-)
Rada

Postod Bocko u Uto Jun 24, 2008 12:33 am

Čmičak na oku, gledano sa strane, deluje kao ništa više od neprijatnosti, ali onome ko ga dobije svakako smeta. Postoji jedna "domaća" terapija koja olakšava same simptome ove bolesti, kao i izlečenje: gazu natopite nekom rakijom i stavite na zatvoreni deo oka (čuvajte da ne prodre u oko, na beonjaču) oko sat vremena; nakon toga, novu gazu natopite maslinovim uljem i potrudite se da je držite što duže na oku (najbolje preko noći, dok spavate). Sutra ujutru isperite oko čajem od kamilice (prelijete 1/2 l ključale vode preko 5 g čaja i pustite da odstoji dok temperatura ne bude prijatna)!
Bocko

Postod Fej u Pon Jun 23, 2008 10:00 pm

A kako se resiti cmicka na ocnom kapku? Znate li neke "bakine recepte" ili mozda neku mast ? ;)
Fej

Postod Mimi u Pon Jun 23, 2008 6:04 pm

Evo, sta sam nasao na netu:
Cmicak je gnojno zapaljenje, koje obicno ima dobar ishod, ali moze da izazove i komplikacije u dubljim delovima. Ovo naglo zapaljenje predstavlja gnojenje u sitnim i krupnijim zlezdama, kojih ima veoma mnogo u kapku. Ako je gnojenje zahvatilo sitne lojne zlezde uz trepavice(spoljasnji cmicak), javlja se na rubu kapka ogranicen otok i crvenilo, uz osecanje neprijatnosti i lakog bola. Otok i crvenilo mogu, redje, da se prosire i na citav kapak. Ako se pazljivo posmatra moze se videti da su otok i crvenilo najjace izrazeni oko jedne trepavice okruzene zuckastim gnojem velicine ciodine glave. Ako se ta trepavica iscupa, znaci oboljenja se brzo smire.

Medjutim, ako je u pitanju gnojno zapaljenje vece zlezde, koja je dublje polozena u tkivima kapka, bol je veoma jak i crvenilo zahvata citav kapak. Otok se ponekad prenosi i na drugi kapak, tako da kapci ne mogu da se rasklope, vec pokrivaju ocnu jabucicu (unutrasnji cmicak). Do ovakvih zapaljenja obicno dolazi usled dodirivanja ociju prljavim predmetima, narocito, neopranim rukama ili necistim peskirom.

Ako je doslo do oboljenja oko treba zagrevati toplim oblogama.
Mimi

Cmicak

Postod Mica u Pon Jun 23, 2008 2:43 am

Sinoc sam pocela da osecam bol na donjem kapku levog oka. Danas mi se na tom mestu pojavio mali otok sa sicušnom bubuljicom u sredini. I dalje me boli i grebucka. Da li je to cmicak i šta da radim?
Mica

Povratak na Oftalmologija - Bolesti oka