Sta je hlamidija?

Diskusije na temu bolesti prostate, upale bešike, mokraćnih kanala, erekcije, spermatograma. Šta doktor savetuje?

Re: Sta je hlamidija?

Postod Vesna u Uto Jul 08, 2008 8:33 pm

Svima koji muku muče sa Hlamidijom....

Hlamidiju izaziva bakterija Chlamydia trachomatis i danas je to jedna od najrasprostranjenijih polnih bolesti. Kod žena hlamidija može izazvati izuzetno teške probleme, ukljucujuci i infekciju uretre, grlica materice, zapaljenje unutrašnjih polnih organa i sterilitet, kao i opasne komplikacije tokom trudnoce i porodaja. Kod muškaraca izaziva zapaljenje uretre. Ova bakterija izaziva i proctitis (zapaljenje rektuma). Analna hlamidija je pronadena kod seksualno zloupotrebljivane dece.
Hlamidija se prenosi za vreme vaginalnog ili analnog seksa sa inficiranom osobom. Može se preneti i na oci, preko vlažnih ruku sa inficiranim sekretom, kao i sa majke na bebu tokom porodaja. Moguce je, mada rede, hlamidijom inficirati grlo ukoliko ste imali oralni seks sa zaraženim muškarcem.

Simptomi
Cetiri petine žena koje su zaražene hlamidijom nemaju simptome. Najcešci simptom je pojacani vaginalni sekret, koji se obicno javlja 7 - 14 dana nakon zaraze hlamidijom. Ostali znaci su bolno mokrenje, neuobicajena vaginalna krvarenja, krvarenja nakon seksa i bol u donjem delu stomaka. Tokom pregleda se može, ali i ne mora ustanoviti zapaljenje grlica materice. Ako nemate simptome, morate utvrditi da li partner ima simptome ili da li mu je dijagnostifikovano zapaljenje uretre. Možete se redovno kontrolisati na hlamidiju ako ste seksualno aktivni.

Simptomi kod mušakaraca
Muškarci obicno imaju osecaj pecenja pri mokrenju, a uretralni sekret se pojavljuje jednu do tri nedelje nakon zaraze. Simptomi mogu biti slicni onima kao kod gonoreje mada su obicno slabije izraženi. Takode je i period inkubacije duži - najmanje 7 dana. Oko 10% muškaraca nema simptome, mada oni mogu i dalje prenositi zarazu. Cesto samo jedan od partnera ima simptome, a drugi nosi infekciju. Oba partnera se moraju leciti da bi se sprecilo ponovno vracanje infekcije. Pojedini lekari nisu u dovoljnoj meri svesni opasnosti koju nosi hlamidija. Uglavnom zbog toga što infekciju hlamidijom mešaju sa gonorejom i drugim polnim bolestima, lekari/ke cesto postavljaju pogrešnu dijagnozu. Oni takode, previde ženske simptome ili ih pripisuju nekom drugom oboljenju.

Last bumped by Anonymous on Uto Jul 08, 2008 8:33 pm
Vesna

Postod Bubica u Sre Jun 25, 2008 5:20 pm

Juce sam saznala rezultat: hlamidija pozitivna. Dobila sam terapiju haemomycin 1g i posle 5 dana dovicin 2x1.
Uplasila sam se citajuci sta sve ta hlamidija izaziva....a sada uskoro planiram trudnocu pa sam se istripovala da necu moci da zatrudnim kad ja to zelim.
I reci te mi koje su sve potrebne analize za partnera da bi se i on proverio a ne samo ja.
Bubica

Postod Tessa u Uto Jun 24, 2008 3:35 pm

Hlamidije ne mogu da se otarasim već 3 godine. Suzdržavam se od odnosa, moj partner je sve vreme negativan na hlamidiju, a ja čas pozitivna, čas negativna i što je najgore zahvatila je gornje polne organe, tako da sad imam i bolove u donjem stomaku.
Hlamidija izaziva neplodnost, tačnije slepljivanje jajovoda.
Ja nisam rađala, a bojim se da i neću moći, ni da zatrudnim, posle svih tih problema. Već sam 3 puta pila jake doze antibiotika. I doktori kažu samo da sam osetljiva, ima pad imuniteta.
Tessa

Postod Milica u Uto Jun 24, 2008 3:03 am

Cula sam da infekcija hlamidijom moze ostavljati posledice. Da li je to tacno i ako neko zna da mi pruzi informacije o tome ?
Milica

Postod Goca u Pet Jun 20, 2008 2:38 pm

Ja i suprug vec nekoliko godina imamo problem sa hlamidiom i nikako da se resimo ove napasti. Probali smo Dovicin, Viziren, Eritromicin, Hemomicin, Sumamed, caj od nekog travara, ali nam nista nije pomoglo. Ja sam mnogo vise zainteresovana za ovaj nas problem od njega, dok je on u fazonu lako cemo. On ima razne teorije tipa ako u isto vreme pijemo lekove, mozemo normalno da imamo odnose i to bez zastite, na sta ja naravno nisam pristala iako mi on to stalno ponavlja. On misli da sve zna i to me uzasno nervira. Trenutno pijem Rovamycine pa me interesuje da li neko zna nesto o tom leku i da li ga je neko pio. Za mene ja jedino resenje apstinencija tokom lecenja jer nam se vise puta desavalo da nam kondom pukne, a citala sam da su reinfekcije vrlo opasne.
Goca

Postod Sandra u Pet Jun 20, 2008 1:58 am

Što se tiče terapije ona jeste različita od doktora do doktora.Imala sa kombinovanu terapiju prvi put i onda pošto nije uspela javila sam se ponovo doktoru i rekao mi je da pijem samo dovicin 15 dana (pila sam skoro 20) i sada treba da se testiram ponovo za par dana da vidim rezultate terapije. Navodno na nekom kongresu lekara su pricali o tome da je sam dovicin dovoljno efikasan lek.
Konsultovala sam se i sa doktorkom koja radi u laboratoriji za hlamidije i ostale stvari i rekla mi je da doktori pogrešno leče klamidiju jer je većina leči u terapiji samo 14 dana. Ona kaže da mora da se pije terapija najmanje 20 dana kombinovanom grupom antibiotika. E sad, kome verovati...
Sandra

Postod Sasa u Pet Jun 20, 2008 1:25 am

Dobio sam hlamidiju u 16 godini! Na žalost otkrio sam je pre 5-6 meseci i nikako da se izlecim. Svuda sam se raspitivao (urolozi, dermatovenerolozi) i niko nije mogao da mi da isti odgovor da li je toliko dugo prisustvo hlamidije moglo da me dovede u stanje oligospermije i sada unazad dve godine azospermije. Ako uspem da je se rešim terapijom koju izimam drugi put i kada uradim spermogram ako je nalaz negativan javit ću vam ima li kakvih novosti a do tada bih voleo da mi neko upućen kaze da li dugotrajno prisustvo hlamidije može da dovede do azospermije?
Sandra: Što se tiče terapije ona jeste različita od doktora do doktora.Imala sa kombinovanu terapiju prvi put i onda pošto nije uspela javila sam se ponovo doktoru i rekao mi je da pijem samo dovicin
Sasa

Postod Sasa u Pet Jun 20, 2008 12:43 am

Imao sam hlamidiju verovatno par godina, a nisam imao nikakve tegobe. Moja zena je otisla na pregled i njoj su pronasli, a onda sam ja radio prokleti bris uretre i bio sam pozitivan. E, sada imam jako velike bolove tokom mokrenja nakon uzimanja brisa. Sta da radim, da li neko zna nacin kako to da sprecim?
Slobodan: Dobio sam hlamidiju u 16 godini! Na žalost otkrio sam je pre 5-6 meseci i nikako da se izlecim. Svuda sam se raspitivao (urolozi, dermatovenerolozi) i niko nije mogao da mi da isti odgovor da li je toliko dugo prisustvo hlamidije moglo da me dovede u stanje oligospermije i sada unazad dve godine azospermije. Ako uspem da je se rešim terapijom koju izimam drugi put i kada uradim spermogram ako je nalaz negativan javit ću vam ima li kakvih novosti a do tada bih voleo da mi neko upućen kaze da li dugotrajno prisustvo hlamidije može da dovede do azospermije?
Sasa

Postod Marko u Pet Jun 20, 2008 12:08 am

Moja sestra se bas pati sa tim; taman se ocisti, posle mesec dana se opet javi. Sada je isla ne neku specijalnu terapiju, radila dva testiranja i nema je vise. Ima i neki miom, pa je bilo neophodno da bi se on odstranio (hirurskim putem) da nema hlamidiju
Marko

Postod Sanja u Čet Jun 19, 2008 5:20 pm

Ono sto je jako bitno je da su hlamidije su unutarcelijski mikroorganizmi koji se razmnozavaju iskljucivo u zivim celijama. Kod nas je najcesca Ch.trachomatis. Prouzrukuju sledece infekcije: genitourinarne, ocne i respiratorne. Ch.trachomatis mozes da se inficiras na tri nacina: direktnim kontaktom zdravih osoba sa sekretom oka obolelih, polnim putem i za vreme porodjaja - prolaskom ploda kroz porodjajni kanal majke. Lecenje se sprovodi antibioticima iz grupe tetraciklina (Dovicin) i makrolida (Eritromicin) i oni se smatraju lekovima izbora. Tu mogu doci u obzir i fluorohinoloni (Ciprocinal) kao i azitromicin (Hemomycin). Uspesno lecenje podrazumeva nestanak klinickih simptoma i eliminaciju uzroznika. Primena adekvatnog leka daje dobre rezultate pod uslovom da je lecenje sprovedeno, da su doze striktno primenjene kao i da je istovremeno tretiran i drugi seksualni partner (ovo je jako bitno, jer ako si ti cista, a on ne - opet sve pada u vodu).
Sanja

Sledeća

Povratak na Urologija - Bolesti muškog genitourinarnog sistema